کانون پتنت ایران

کانون پتنت ایران

در سال‌های اخیر و با سرمایه‌گذاری‌های گسترده در حوزه فناوری، اختراع بعنوان ابزاری کلیدی در اقتصاد به شدت رقابتی امروز، نقش به‌سزایی در توسعه بازارها و تقویت اکوسیستم‌های نوآوری داشته است. کانون پتنت ایران در سال ۱۳۹۴ بعنوان برنامه جامع حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه اختراع آغاز به کار نمود. در حال حاضرحمایت از ثبت اختراع‌های باکیفیت در مراجع معتبر خارجی و زمینه‌سازی تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه و مبتنی بر اختراع از جمله ماموریت‌های کلیدی کانون پتنت ایران است.

 

شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها، شرکت‌های بزرگ و مبتنی بر فناوری، نوآوران و فناوران از جمله مخاطبان کانون پتنت ایران هستند که هریک متناسب با آیین‌نامه‌های کانون، مشمول دریافت حمایت در راستای ثبت اختراعات در پایگاه‌های خارجی هستند.

 

کانون پتنت ایران با درنظر گرفتن نیازمندی‌های کشور در حوزه مالکیت فکری، اقدام به فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای ارائه کیفی خدمات این حوزه نموده است. در این راستا، کانون با پرورش و توسعه تیم‌های حرفه‌ای برای ارائه خدمات تخصصی مالکیت فکری و اتخاذ رویکردهای فعالانه، سعی در پوشش نیازهای کشور در این زمینه را داشته است. نگارش، آماده‌سازی و ثبت تقاضانامه‌های اختراع در پایگاه‌های معتبر متناسب با بازارهای صادراتی و برنامه‌های توسعه‌ای شرکت‌ها و کسب‌وکارها، ثبت تحت معاهده PCT، آموزش، طراحی و ارائه مشاوره و خدمات تخصصی در حوزه تجاری- مالکیت فکری و حمایت از تجاری‌سازی دستاوردهای نوآورانه از جمله برنامه‌های جاری کانون پتنت ایران است.

 

امروز با گذشت بیش از هفت سال از شروع این مسیر، کانون به عنوان معتبرترین و بزرگترین مرجع کشور در زمینه ارائه خدمات ثبت اختراع در پایگاه‌های خارجی، آموزش و مشاوره در حوزه مالکیت فکری شناخته می‌شود. در حال حاضر کانون سالانه صدها پرونده و درخواست ثبت اختراع خارجی را بر اساس معیارهای استاندارد جهانی ارزیابی می‌نماید و در ادارات ثبت اختراع با نرخ تایید به مراتب بالاتر از میانگین آن ادارات به ثبت می‌رساند.

 

امید است با یاری خداوند متعال و با عنایت به لزوم تحقق عملیاتی شعار سال مبنی بر "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" کانون پتنت ایران با تقویت روزافزون کیفیت خدمات‌ جاری و ارائه خدمات نوین، نقشی پر رنگ در زمینه‌سازی حفاظت از دستاوردهای فناورانه ایرانی و تسهیل ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور به بازارهای صادراتی ایفا نماید.

Combined Shape Created with Sketch.

پروژه های انجام شده